Documentation

You are viewing the documentation for the 2.3.x release series. The latest stable release series is 2.4.x.

§Play Kurulumu

§Ön koşullar

Play framework’ü çalıştırmak için JDK 6 ya da sonrası gereklidir.

Eğer MacOS kullanıyorsanız Java yerleşik olarak gelir. Linux kullanıyorsanız Sun JDK ya da OpenJDK kullandığınızdan (çoğu Linux dağıtımında varsayılan olarak gelen gcj kullanmadığınızdan) emin olun. Windows kullanıyorsanız güncel JDK paketini indirin ve kurun.

java ve javac komutlarının path’inizde olduğundan emin olun (bunu doğrulamak için java -version ve javac -version komutlarını kullanabilirsiniz).

§Activator kurulumu

Play, Typesafe Activator adı verilen bir araç ile dağıtılır. Typesafe Activator Play’in üzerine kurulu oldugu inşa aracını (sbt) ve ayrıca yeni uygulamalar yazarken size yardımcı olacak bir çok şablon ve örneği barındırır.

Güncel Activator dağıtımını indirin ve arşivi hem okuma hem de yazma izniniz olan bir yere açın. (activator komutu dağıtım içindeki dizinlere bazı dosyalar yazar. Bu nedenle /opt, /usr/local gibi yazmak için özel izinlere ihtiyacınız olan yerlere kurmayın.)

§Activator betiğini PATH’inize ekleyin

Kolaylık olması için Activator kurulum dizinini sistem PATH’inize eklemelisiniz. UNIX sistemlerde bunu aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz:

export PATH=/path/to/activator:$PATH

Windows için global çevre değişkenini setlemelisiniz. Çevre değişkenlerinde PATH değişkenini güncelleyin ve içinde boşluk olan bir yol kullanmayın.

UNIX üzerinde iseniz activator betiğinin çalıştırılabilir olduğundan emin olun.

Aksi halde şu komutu çalıştırın:

chmod a+x /path/to/activator

Eğer bir vekil sunucu arkasında iseniz Windows üzerinde set HTTP_PROXY=http://<host>:<port> komutu ile ya da UNIX üzerinde export HTTP_PROXY=http://<host>:<port> komutu ile tanımlamayı unutmayın.

§Activator komutunun erişilebilir olduğunu doğrulayın

Bir kabuk üzerinden activator -help komutunu çalıştırın.

$ activator -help

Eğer her şey düzgün şekilde kurulmuş ise basit yardımı görmelisiniz:

Artık bir Play uygulaması oluşturmaya hazırsınız.

Sonraki: Yeni bir uygulama oluşturmak


Dokümantasyonun bu çevirisi Play ekibi tarafından yapılmamaktadır. Eğer bir hata bulduysanız, bu sayfanın kaynak kodu burada bulunmaktadır. Dokümantasyon yönergelerini okuduktan sonra lütfen katkı yapmaktan çekinmeyin.